TÜRKİYE’NİN DÜNYA MİRASI KÜLTÜR VARLIKLARI ARTIYOR

Türkiye’nin UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ndeki kültür varlığı sayısı 78’e yükseldi. Geçici listede geçtiğimiz yıl 71 olan sayıya 7 kültürel miras daha eklendi.

Priene Arkeolojik Alanı (Aydın),

Sarıkaya Roma Hamamı (Yozgat),

Harput Tarihi Kenti (Elazığ),

Justinianus Köprüsü (Sakarya),

Danişment Beyliği Başkenti Niksar: Anadolu Türk Medeniyetinin Erken Dönem Kültürel Mirası” (Tokat),

Gaziantep Yeraltı Su Sistemleri: Kasteller ve Livaslar (Gaziantep)

Anadolu´daki Ahşap Çatılı ve Direkli Camiiler: Konya Eşrefoğlu Camii, Kastamonu Mahmut Bey Camii, Sivrihisar Ulu Camii, Afyonkarahisar Ulu Camii, Ankara Arslanhane Camii Geçici Liste’ye alınan yeni kültür varlıkları oldu.   UNESCO Dünya Miras Listesi’nin ön adımı niteliğindeki ‘Geçici Liste’ taraf ülkelerin Dünya Miras Listesi’ne aday göstermek üzere Dünya Miras Komitesi’ne ilettikleri varlıklardan oluşuyor. 

 

            PRİENE

            Kimi antik kentler vardır, modern yerleşim altında kaldıklarından kazılması imkânsızdır. Bu nedenle de arkeoloji için bir anlam ifade etmezler. Kimi antik kentler ise var oldukları dönemde hiç bir önem taşımazken, iyi korunmuş olmalarıyla antik kent kültürü hakkında ilettikleri genel geçer bilgiler ile arkeolojide önemli bir yere sahiptirler. Bunlardan biri olan Priene, Mykale adlı sıradağın (günümüzde Dilek Dağı, Dilek Yarımadası) güney yamacı ile Büyük Menderes Vadisi’nin kuzeyindeki, Aydın’a bağlı Güllübahçe beldesinde yer alır. Daha önceki yeri bilinmeyen kent, M.Ö. 4. yüzyılda bugünkü yerinde yeniden kurulur. Nüfusu 5.000 civarındaki yeni Priene’nin territoriumu (şehir toprakları) Mykale’nin kuzey kıyısına kadar uzanmakta ve burada Panionion adlı, 12 İon kentinin kutsal alanı bulunuyordu. Kutsal alanın rahibi, geleneğe göre Prieneli idi.