Şanlıurfa Müzesi´nden Göbekli Tepe´ye Otobüs Seferleri Başlıyor

UNESCO Dünya Miras Listesi´nde yer alan Göbekli Tepe´nin imitasyonlarının bulunduğu Şanlıurfa Müze Kompleksinden, tarihi ören yerine otobüs seferleri başlatılacak.

 

 

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, Göbekli Tepe´ye gitmek isteyen yerli ve yabancı turistler için daha önce kent merkezindeki Abide Parkı önünden kalkan 100 numaralı otobüsün, günde 3 sefer hizmet verdiği hatırlatıldı.

 

2019 yılının "Göbekli Tepe Yılı" ilan edilmesinin ardından artan ilgi dolayısıyla ören yerine ulaşımı kolaylaştırmak için seferlerin güzergahında değişikliğe gidildiği belirtilen açıklamada, seferlerin Göbekli Tepe´nin devasa imitasyonlarının bulunduğu, Türkiye´nin "en büyük müzesi" unvanına sahip Şanlıurfa Müze Kompleksi´nden tarihi örenyerine direkt yapılacağı bildirildi.

 

Bu sayede kente gelen ziyaretçiler imitasyonlarını görüp detaylı bilgi edindikleri örenyerini çıplak gözle görme imkanı da bulacak. Yeni güzergahtaki seferler, 1 Haziran´da başlayacak. Bilet ücretleri tam 5, öğretmen 4 ve öğrenci 3 lira olarak belirlendi.

 

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr