2013 Yılında İzmit´teki Yüksek Hızlı Tren Çalışmaları Sırasında Yıkılan Roma Mezarı Meclis Gündemine Taşındı

İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Kocaeli´deki yüksek hızlı tren kazı çalışmaları sırasında Roma dönemine ait oda tipi antik mezarın yıkılmasıyla ilgili soru önergesi verdi.

 

 

Ali Kenanoğlu´nun soru önergesi şöyle:

 

Aşağıda belirtilen soruların Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Mehmet Nuri ERSOY tarafından anayasanın 98. ve TBMM İçtüzüğü ’nün 96. ve 99.maddeleri uyarınca yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

 

Kocaeli ilinde devam etmekte olan yüksek hızlı tren kazı çalışmaları sırasında MS 2. yüzyıldan kalma, Roma dönemine ait olduğu öne sürülen oda tipi antik mezar bulunmuştur. Ne yazık ki anıt mezar, Kocaeli Müze Müdürlüğü yetkililerinin tüm uyarılarına rağmen iş makineleriyle yıkılmıştır. Mezarın arkeolojik mahiyeti göz önünde bulundurulduğunda, Kocaeli Müze Müdürlüğü’nce inceleme başlatılması ve elde edilen eserlerin koruma altına alınması amacıyla kazı çalışmalarının durdurulması gerekiyorken, inceleme yapılmasına müsaade edilmemiş, yüksek hızlı tren çalışmaları anıt mezar yıkılarak devam etmiştir.

 

Bu bağlamda, 1) Anıt mezarın iş makineleriyle yıkılması kararını veren yetkililer hakkında bakanlığınızca herhangi bir inceleme başlatıldı mı? 2) Kocaeli Müze Müdürlüğü’nün uyarılarını dikkate almayanlar hakkında işlem başlatılacak mıdır? 

 

Kaynak: https://www.a24.com.tr/