TÜRKİYE´DE ARKEOLOJİ VE KÜLTÜREL MİRAS

Aydın’ın Söke ilçesinde kaderine terk edilen Aziz Nikolaos Kilisesi, define avcılarının hedefi, madde bağımlılarının da meskeni haline geldi.

Aydın Eski Eserleri Sevenler Derneği Başkanı Mehmet Özçakır, “Her tarafından yağmur suları akıyor. Girişinde ve kapısında kontrolsüz girişle her türlü kötü niyetli kişilere de mekan olmuş bir tarihi yer” olarak bahsettiği 1821 yılında yapılan  Aziz Nikolas Kilisesi Aydın´da ayakta kalabilen iki kiliseden biri ve Anadolu´da Defme Aziz Nikolas Kilisesinden sonra aynı adı taşıyan ikinci kilise.

 

Gelebeçli Rumlar tarafından inşa edilen kilise, sahipsizlik ve ilgisizlik nedeni ile bir yandan defineciler tarafından tahrip edilirken bir yandan ise madde bağımlılarının ve kültür yobazlarının meskeni haline gelmiş durumda. Kilisenin iç mekanı neredeyse tamamen tahribata uğrayarak duvarlarda yer alan tasvir ve bezmeler yok edilmiş. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Aydın Büyükşehir Belediyesi sorumluluğu ve koruması altında olan bu yapılar yok olmaya terk edilmiş durumda.