TROYA’DA 155. KAZI SEZONU

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Troya’nın UNESCO Dünya Miras Listesine girmesinin 20. yılı dolayısıyla 2018’i “Troya Yılı” ilan etmesiyle farklı bir ivme kazanan Troya kazıları, bu yıl 155. kazı sezonunu gerçekleştiriyor.

 

 

Hem Türkiye’nin hem de dünyanın en önemli arkeolojik alanlarından biri olan Troya’da, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rüstem Aslan başkanlığında devam eden arkeolojik kazılarda bu yıl, bölgenin kutsal alan olarak kullanılmış olabileceğine işaret eden yeni bulgular ortaya çıktı.

 

 

 

Bu yılın Troya için çok özel olduğunu belirten Aslan, “2018 Troya Yılı” kapsamında Çanakkale Valiliği ve Tanıtma Genel Müdürlüğünün organizasyonlarıyla Türkiye ve yurtdışında, hem akademik hem de kültürel anlamda pek çok etkinlik düzenlendiğini, tüm bu çalışmaların merkezinde ise Troya Müzesi’nin yer aldığını söyledi. Aslan, Troya’da 1,5 ay önce başlayan 155. Kazı sezonunda, aralarında yabancı uzmanların da bulunduğu 50 kişilik bir ekibin görev yaptığını sözlerine ekledi.

 

 

 

Doğu Roma Mezarlığı’nın Devamı Ortaya Çıktı

 

Önceki yıllarda “Agora açması” olarak tanımladıkları, Son Tunç Çağı Homeros Troya’sının güney kapısında başlattıkları çalışmalarda ilginç sonuçlar ortaya çıktığını belirten Aslan bu yıl, Troya’da 2016-2017 yıllarında yaptıkları kazılarda üst katmanlarda keşfettikleri Doğu Roma Mezarlığı’nın devamının ortaya çıktığını söyledi. Aslan, önceki sezonlarda mezarlığın altında Hellenistik ve Son Tunç Çağına doğru giden kalıntılara rastladıklarını, bu yıl ise bu mezarlığın araştırılması sonrasında alt katmanlara ve Son Tunç Çağı katmanlarına ineceklerini belirtti.

 

 

 

Kutsal Alan Varlığı

 

Bu yıl elde edilen verilen, bölgenin kutsal alan olarak kullanımını güçlendirdiğini belirten Aslan, özellikle 1930’lu yıllarda kazılan ve “Batı Kutsal Alanı” olarak tanımlanan yerde ve aynı zamanda Athena Tapınağı olarak tanımlanan alanda 2016-2017 kazılarında, alanın kutsal alan olarak kullanılmış olabileceğini gösteren buluntuların karşılarına çıktıklarını söyledi. Troya’da “Güney Kutsal Alanı” gibi yeni bir kutsal alanın var olup olmadığı ise, ilerleyen kazı sezonlarında anlaşılacak.

 

 

 

Kaynak: https://www.trthaber.com/