TOPUKLARIN ARDINDAKİ ZEUGMA

Bir yanlışı ortaya koymak her ne kadar doğruysa, bir doğruyu da o şiddetle savunmak erdemli bir davranış olacaktır. 1990´lı yıllardan beri büyük bir özveriyle ortaya çıkarılan, Türkiye’nin büyük bir değeri haline gelen ve tüm dünyanın dikkatini üzerine toplayan Zeugma antik kentini, bu kente ve bölgeye yönelik yıllardır sürdürülen bilimsel çalışmaları, tanıtım çabalarını, destekleri bu kadar hızlı alaşağı etmemek gerekir.

İş Bankasının Zeugma Antik kenti tanıtımı kapsamında düzenlediği etkinlik hepimizin bildiği gibi hüsranla sonuçlandı. Zeugma Antik Kentini ortaya çıkarmak için yıllar boyu verilen emek ve yine bu emeğin sonucunda, kazıların sürdürülmesi amacıyla büyük bir duyarlılıkla ortaya koyulan 200 bin TL’lik bağış mozaiklerin üzerinde gezinen topukların gölgesinde kaldı. 

Mozaiklere basan topukları hepimiz eleştirdik! Ancak Zeugma antik kenti kazı heyetinin bir anda kendini böyle bir durumun içinde bulduğunu, gelinen noktadan duyulan sınırsız üzüntüyü öğrenince yapılan tüm bilimsel çalışmaları ve ortaya çıkarılan değerleri yalnızca topuklar üzerinden değerlendirmenin acımasızca olduğunu, bunun yanı sıra ülke olarak kültürel miraslarımız, onların korunması, tanıtılması noktasında önemli bir kazanım elde ettiğimizi de gördük. Zeugma kazılarına ve Zeugma kazıları bilim heyetine sahip çıkmak ve yapılan yanlıştan ders çıkararak, daha kontrollü tanıtımlar organize etmek yaşanan bu sürecin en önemli kazanımları...

Zeugma gibi önemli bir kentin sahiplenildiği ve desteklendiği gerçeğini gözden kaçırmamak gerekir. Zeugma antik kentini sahiplenerek verilen destekler, göz ardı edilmemeli... 

 

Muzalar Evi

İkinci katına kadar ayakta kalmış ve oldukça iyi korunmuş en önemli Roma konut örneklerinden biri olan Muzalar Evi, zengin mimari dekorasyonu, iyi korunmuş mozaikleri ve duvar freskleriyle Zeugma’nın en önemli yapılarından biri. Kazı çalışmaları 2007 yılında başlayan Muzalar Evi, adını içinde bulunduğu dönemin yazarları, şairleri, müzisyenleri, tarihçileri ve filozofları için resmedilmiş ilham perileri olduğu söylenen Muzalar mozaiğinden alıyor. Konut içinde, henüz bir tanesine ulaşılan kayaya oyma mekanlar yer alıyor.

2014 yılı kazı çalışmalarında, hemen hemen tamamı kazılan konutta üç yeni mozaik kazanıldı. İyi bir biçimde korunan mozaikler arasında, misafir salonlarından birinde Muzalar mozaiği, ikinci misafir salonunda ise mitolojide ideal kadın olarak bilinen ve antik dönemde Heroine olarak da adlandırılan dört adet kadın figürü bulunuyor. Avlu sundurmasında iki mitolojik kadın kahraman figürü,  konutun avlusunda ise zengin deniz canlıları arasında verilmiş Deniz tanrısı ve tanrıçası olan Okeanos ve Thetis’in figürleri yer alıyor.

Zeugma’da tamamlanan 2014 yılı kazı çalışmalarının ardından, kış mevsiminde yürütülecek çalışmalar arasında koruma ve onarım süreci yer alıyor. Muzalar Evi’ndeki kazının önümüzdeki yıl tamamlanması planlanıyor.