SUFİ YOLU

Osmanlı İmparatorluğu’nun bizlere bıraktığı çok somut olan mirası, eksikleri olsa da korumaya çalışıyoruz. Bunun yanı sıra yarı somut olarak gözüken yollar, kaldırımlar ve menziller koruma altında değil gibi. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde yaptığımız yürüyüşlerde üzülerek eski Osmanlı kaldırımlarının, siperlerin ve menzillerin yok olduğunu görüyoruz. Balkanlarda olan Osmanlı kaldırımları Roma yolları adı altında korunuyor.

 

10 yıl önce geniş bir projenin ilk halkası olarak 1. ve 2. Viyana seferlerini ve Balkanlar’daki Osmanlı menzillerini temel alan bir yürüyüş rotasını Sultanlar Yolu adı altında başlattık. Rotamız yeni güzergâhlarla gelişerek bugün 9 ülkede yürüyen kişilerin Osmanlı-Türk kültürü ile temas etmesini sağlıyor. 2 yıl önce gelen taleplerin çokluğu üzere Sultanlar Yolu’nun sefer yolu güzergâhını bisiklet rotası olarak kullanıma açtık.

 

Sultanlar yolu Avusturya, Viyana’dan başlıyor ve Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan ve Yunanistan üzerinden Türkiye’ye ulaşıyor. İstanbul Süleymaniye Camii’nde sonlanan yürüyüş ve bisiklet rotası tarih, kültür ve doğayı harmanlıyor.

 

Kanuni Sultan Süleyman’ın ayak izlerini takip eden bir uluslararası uzun menzilli doğa ve tarih yürüyüş parkuru hazırlandı. Bu parkur Birinci ve İkinci Viyana sefer güzergâhlarını takip ederek Viyana’dan İstanbul’a kadar uzanıyor. Kanuni Sultan Süleyman 1529 yılında ilk defa Viyana’yı almayı denedi fakat başarısız kalınınca 1532 yılında ikinci bir teşebbüs oldu, ama tam anlamıyla bir sefer ve savaş olmadı.

 

Yazı: Sedat ÇAKIR

 

Yazının Tamamına Aktüel Arkeoloji Dergisinin 72. Sayısından Ulaşabilirsiniz!