SOĞUK VE KURU İKLİM KOŞULLARI NEANDERTHALLERİN ORTADAN KAYBOLMASINA YOL AÇMIŞ OLABİLİR

Yapılan yeni bir araştırma, Avrupa’daki soğuk ve kuru iklim koşullarının Neanderthallerin yok olmasında önemli bir rol oynamış olabileceğini gösteriyor.

 

 

Modern insanın dahil olduğu Homo sapiens türünün evrimsel kuzeni olarak bilinen, günümüzden yaklaşık 200.000 ila 28.000 yıl önce Avrupa ve Asya’da yaşamış insan türü Homo neanderthalensis veya kısaca Neanderthallerin soyu yaklaşık 28 ila 35 bin yıl önce tükendi. Neanderthallerin ortadan kaybolduğu dönem, Homo sapiensin Avrupa’ya gelişinden yalnızca birkaç bin yıl sonraya tarihleniyor.

 

 

Avrupa kıtasındaki iklim koşullarını inceleyen yeni bir araştırma, Neanderthallerin ortadan kayboluşuna denk gelen dönemde, kıtanın soğuk ve kuru iklim koşulları altında olduğunu gösteriyor. Bilim adamlarının uzun süredir tartıştığı bir konu olan Neanderthallerin ortadan kaybolma sürecine ilişkin bugüne dek birçok teori ortaya atıldı. Bunlar arasında bölgeye yeni gelenlerin Neanderthallerin kaynaklarını tüketmiş olabileceği, salgın hastalıklar gibi çeşitli nedenler yer alıyor.

 

 

 

Köln Üniversitesinden Michael Staubwasser ve çalışma arkadaşlarının Romanya’daki iki mağarada gerçekleştirdikleri incelemeler sonucunda elde ettikleri iklimsel veriler, bölgede biri 44.000 yıl önce başlayıp, yaklaşık 1000 yıl süren; diğeri ise 40.800 yıl önce başlayıp, yaklaşık 600 yıl süren iki soğuk ve kuru iklimsel dönem meydana geldiği sonucunu verdi.

 

 

Staubwasser ve çalışma arkadaşları, geçtiğimiz günlerde Proceedings of the National Academy of Sciences adlı dergide yayımladıkları makalede, bu iki soğuk ve kuru iklimsel dönemin Tuna Nehri vadisi ile Fransa’da Neanderthallere ait araç-gereç ve eserlerin ortadan kalkması ve Homo sapiens türüne dair ilk izlerin ortaya çıkması ile aynı döneme denk geldiğini belirtiyorlar. Araştırmacılar yayımladıkları makalede, iklimsel değişikliklerin meydana geldiği bu iki dönemde çalı örtüsü ile kaplı toprakların yerini ormanlara bıraktığını ve Homo sapiensin bu yeni çevreye Neanderthallerden daha kolay adapte olmuş olabileceğini öne sürüyorlar.

 

 

 

Çalışmada yer almayan bazı akademisyenler ise konu ile ilgili görüşlerini dile getirdi. Tübingen Üniversitesinden Neanderthal uzmanı Katerina Harvati, Homo sapiensin Avrupa kıtasına yayılması sırasında geçtiği bölgelerden biri olan Güneydoğu Avrupa’dan iklimsel veriler elde edilmesinin son derece önemli olduğuna vurgu yaptı. Harvati öte yandan, Neanderthallerin ortadan kaybolması ile Homo sapiensin ortaya çıkmasının, çalışmada yer alan tarihlerle kesin bir uyum içinde olmadığının, bu tarihlendirmelerin yetersiz veriler üzerine kurulduğunun ve henüz tartışmaya açık olduğunun da altını çizdi.

 

 

Londra’daki Doğa Tarihi Müzesinden Chris Stringer ise çalışmanın, iklim değişikliklerinin Neanderthaller üzerindeki etkisini ortaya koyması bakımından önem taşıdığını ancak Neanderthallerin ortadan kaybolmasının tek nedeninin iklim koşulları olmadığını düşündüğünü sözlerine ekledi.

 

 

 

Çeviri: Deniz Genceolu

Kaynak: https://apnews.com/d257ff388f69478d9cfc2b9e52576394