SAYI 21

Aktüel Arkeoloji Dergisi Mayıs sayısında, Anadolu tarihine damgasını vurmuş dört dönem ve dört uygarlığın merkezi anlatılıyor. Anadolu’nun başkentleri…

Anadolu’nun ilk merkezi gücünü kurarak yaklaşık beş yüzyıl boyunca hükümdarlık yapmış olan Hititlerin başkenti Hattuşa, uzun süre Hitit İmparatorluğu’na başkentlik yapar, ancak kısa süreliğine başkentin planlı bir şekilde Tarhuntaşşa’ya taşındığı da bilinir. Hitit İmparatorluğu’nun yıkılışında önemli bir rol üstlenen Frigler, İç Anadolu’ya yerleşmişler ve Anadolu’yu kesen ana yollar üzerinde yer alan, bol su ve geniş tarım ve otlak alanlarına sahip olan Gordion’u kendilerine başkent seçmişlerdir.

Gordion’dan sonra yolumuz Doğu Anadolu’da yaklaşık iki yüzyıl egemenlik kurmuş olan, Anadolu’nun demirci uygarlığı Urartuların başkenti Tuşpa’ya düşüyor. Yalçın bir kayalığın üzerinde kurulmuş muhteşem bir kale ve krallık yapıları ile donatılan Tuşpa’dan, Anadolu’nun en zengin uygarlığı, sikkenin mucitleri Lidyalılar ve başkentleri Sardes’e geçiyoruz. Paktalos Çayının taşıdığı altın tanecikleri ile zenginleşen Sardes’in hikâyesi ile Anadolu Başkentler seri­mizin ilk bölümünü tamamlıyoruz.

Ayrıca başkentler sayısının iki önemli konuğu var. Türkiye’de gün geçtikçe gelişen ve değişen arkeoloji biliminin koşullarını konuştuğumuz Al­man Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Felix Pirson ve “Göbeklitepe - Dünyanın İlk Tapınağı” adıyla tamamen kendi öznel bakış açısını yoğurarak, bambaşka bir tatta bir belgesel yaratarak bizlere sunan Yapımcı Ahmet Tarhan Yazman.