SAYI 20

 

IŞIK ÜLKESİ LİKYA

 

Akdeniz’in en görkemli uygarlıklarından biri olan LİKYA’ Aktüel Arkeoloji Dergisi’ni 20. sayısına kapak oldu. Likyalılar kimdi ve nereden geldiler, nasıl bir uygarlık kurdular Anadolu’nun ışığı eksik olmayan Akdeniz maviliklerinde, hangi görkemli anıtları yaptılar ve bugün bu anıtlar dünyanın hangi müzesinde sergileniyor. Likya’ya ilişkin bilmediğiniz ve bilmek istediğiniz her şey IŞIK ÜLKESİ LİKYA sayısında.   Bu sayıyı özel kılan çok önemli çalışma ise arkeoloji ile çok yakın ilgi olan ve Türkiye’nin ilk Oyuncak Müzesi’ni kuran şair Sunay Akın ile yapılmış harika bir röportaj yer almakta.

Aktüel Arkeoloji Dergisi’nin merakla beklenen yeni sayısı IŞIK ÜLKESİ LİKYA 20. sayısı ile okuyucu ile buluştu.  Kendilerini ışık saçan ülkenin halkı olarak gören Lukka’dan Likya’ya bir Anadolu halkının tarihi ve kökeni anlatılıyor bu yeni sayıda. Çağlar boyu Akdeniz’in eksilmeyen parlak ışığı altında erken dönemlerden beri kendilerini Anadolu halklarının bir parçası sayan Likyalılar. Kadeş Savaşında Mısırlılarla savaşan Hititlerin yanında yer almış, yüzlerce yıl sonra Perslilere ve Atinalılara karşı özgürlük savaşı vererek cesaretleri ile dillere destan olmuş Likyalılar. Antik dönemler boyunca kahramanlıklarını yüceltmişler kayalara oyulmuş anıt mezarlarında. Anadolu’nun en görkemli anıtları işlenmiş Likya’nın sönmeyen ışığının altında.

Aktüel Arkeoloji Dergisi yeni sayısı ile birlikte Arkeoloji temalı bir fotoğraf yarışmasını a tüm okurlarına, arkeoloji severlere ve tabi ki fotoğrafçılara duyurusunu yapıyor.  

“I. ULUSAL AKTÜEL ARKEOLOJİ FOTOĞRAF YARIŞMASI” yaklaşık 20 bin TL ödülle insanlarımızın Antik kentleri, arkeoloji’yi, arkeolojik alanda insanı,  kazı çalışmalarını ve tahribatı içeren bir konu ile Sagalasss Antik Kentini ve Troya Antik kentini kapsıyor.

Tüm fotoğraf severlere duyurulur.

Duyuru için

www.aktuelarkeoloji.com.tr