SARAT Projesi’nden “Arkeoloji Haberciliği Atölyeleri”

Adını İngilizce “Safeguarding Archaeological Assets of Turkey” (Türkiye’nin Arkeolojik Varlıklarının Korunması) ifadesinin baş harflerinden alan SARAT Projesi, yakında başlatacağı “Arkeoloji Haberciliği Atölyeleri” öncesinde, basında arkeoloji haberlerinin ele alınışını konuşmak üzere gazeteciler ve arkeologları bir araya getirdi. “Gazeteciler ve Arkeologlar Buluşuyor” isimli toplantı, 8 Aralık Cumartesi günü Koç Üniversitesi Anadolu Araştırmaları Merkezi’nde (ANAMED) gerçekleşti.

 

 

GAZETECİLER VE ARKEOLOGLAR BULUŞUYOR

 

 

SARAT Proje Koordinatörü Gül Pulhan’ın açılış konuşması ile başlayan toplantı, SARAT Medya Uzmanı Nur Banu Kocaaslan’ın medyada arkeoloji haberlerinin ele alınışında rastlanan sorunlar üzerine yaptığı sunum ile devam etti. Sunumun ardından her iki taraftan davetliler konuya dair kendi gözlem ve tecrübelerini paylaştı. Toplantıda konuşulan konular arasında defineciliğe özendiren başlıklar, restorasyon haberlerinin yorumlanması, gazetecilerin kaynağa ulaşmakta yaşadıkları sorunlar, terminoloji sıkıntıları, toplumda arkeolog algısı ve arkeoloji bilimine bakış gibi bir dizi tema yer aldı.

 

 

 

SARAT ekibi, 2019 yılında Türkiye’nin farklı bölgelerinde yapılması planlanan Arkeoloji Haberciliği Atölyeleri öncesinde, hızlı haber paylaşımı ile doğruluk ve teyit mekanizmaları arasında sıkışan arkeoloji haberlerinde nitelik artırımı için yapılabileceklerle ilgili iki meslek grubundan da önerileri dinledi.

 

 

Toplantıya serbest gazeteci Ayla Jean Yackley, Aktüel Arkeoloji Dergisi’nden Deniz Genceolu, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden arkeolog Elif Koparal, Akdeniz Üniversitesi’nden arkeolog Gül Işın, Ege Üniversitesi’nden arkeolog Haluk Sağlamtimur, National Geographic Türkiye editörü Kemal Gözegir, Medyascope TV programcısı Ozan Sağsöz, gazeteci Tuğrul Eryılmaz, Agos Gazetesi’nden Uygar Gültekin, Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Yiğit Ozar, Kültürel Mirası Koruma Derneği’nden Başak Emir, Koç Üniversitesi Öğretim Görevlisi Christina Luke, ANAMED Yöneticisi Buket Coşkuner ve Burs ve İdari İşler Koordinatörü Duygu Tarkan katıldı.

 

 

 

Toplantı, Lübnanlı arkeolog ve gazeteci Joanne Farchakh Bajjaly’nin ikinci oturumda Ortadoğu’da çatışma ve savaşlar kıskacında arkeoloji haberciliği üzerine gerçekleştirdiği konuşmanın ardından sona erdi.

 

 

SARAT PROJESİ NEDİR?

 

 

Ankara İngiliz Arkeoloji Enstitüsü (BIAA) başkanlığında yürütülen SARAT Projesi, Türkiye’nin arkeolojik varlıklarının korunması için bilgi-kapasite ve farkındalık artırmayı hedefleyen ve bu hedef doğrultusunda çeşitli eğitim ve araştırmaları hayata geçiren bir projedir. Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED) ve Uluslararası Müzeler Konseyi İngiltere Şubesi (ICOM UK) ortaklığında gerçekleştirilen proje, British Council ve İngiltere Dijital, Kültür, Medya ve Spor Bakanlığı’nın yönetimindeki Kültürel Koruma Fonu tarafından finanse edilmektedir.

 

 

Türkiye’nin arkeolojik varlıklarının korunmasına, insana yönelik kapasite ve farkındalık arttırıcı yaklaşımlarla katkı sunmayı hedefleyen bir proje olarak ortaya çıkan SARAT’ın koruma hedefi çerçevesinde şekillenen ve üç yıl içinde gerçekleştirmeyi planladığı, farklı alanlarda birbiriyle bağlantılı ve birbirini besleyen programlarından bazıları şöyle:

 

 

Arkeolojik varlıkların korunması ve kurtarılması için sertifikalı online eğitim,

 

Toplumun arkeolojiyle ilişkisi üzerine Türkiye’de ülke çapında ilk kamuoyu araştırması,

 

Gazetecilerle arkeoloji Haberciliği atölyeleri ve “Bir Uzmana Sor” ağı,

 

Arkeolojik eser koleksiyoncularıyla görüşmeler,

 

Saha çalışmaları.

 

 

 

SARAT Projesi’nin yakında başlatacağı “Arkeoloji Haberciliği Atölyeleri” öncesinde gerçekleştirdiği, bizim de Aktüel Arkeoloji Dergisi olarak katıldığımız “Gazeteciler ve Arkeologlar Buluşuyor” toplantısı, Türkiye’de arkeoloji haberciliğine dair sorunların dile getirilmesi, karşılaşılan hatalar üzerine farkındalık oluşturulması ve her iki meslek grubundan katılımcılar tarafından çözüm ve öneriler sunulması bakımından son derece önemli bir toplantı oldu. SARAT Projesi’nin Türkiye’nin farklı bölgelerinde gerçekleştireceği atölyelerin, gazetecilerin ve toplumun gözünde arkeoloji ve arkeolog algısına büyük katkılar sağlayacağını düşünüyor ve projenin gelecekteki çalışmalarını heyecanla bekliyoruz.

 

 

 

SARAT Projesi hakkında detaylı bilgi için: http://saratprojesi.com/tr

 

Fotoğraflar: Caner Şenyuva