PROF. DR. GÜVEN BAKIR´IN ARDINDAN...

Arkeoloji dünyası bir çınarını daha kaybetti. Prof. Dr. Güven Bakır hocamızı kaybetmenin üzüntüsü içerisindeyiz.

Urla-Klazomenai Kazısı eski başkanı, Ege Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Güven Bakır 14.05.2018 tarihinde vefat etmiştir. Naaşı 16.05.2018, Çarşamba günü, ikindi namazını müteakip, Urla Merkez Camii´nden kaldırılacak ve İskele Mezarlığı´na defnedilecektir.

 

Bunun öncesinde saat 15:45´de İskele´deki Zeytinyağı İşliği´nin bulunduğu kazı alanında da küçük bir tören gerçekleştirilecektir.

 

"İster toprak altında, ister toprak üstünde olsun, geçmiş zamanlardan kalan bütün nesneler konuşmaktadırlar ve bir ses karmaşası içinde durup dinlenmeden bir şeyler anlatmaktadırlar. Merak edip anlamak isteyen herkes anlaşılmaz gibi görünen bu dili öğrenebilir, konuşmaları birbirinden ayırabilir, sıralayabilir ve bütün bu anlatılanların her birini birer dayanak olarak benimseyip, onlardan yeni bilgiler ve anlamlar çıkarabilir. İşte insanlığın ortak belleği böyle beslenip gelişebilir. İnsanlar da çevrelerine ve dönüp kendilerine, bugün içinde soluk aldıkları ortamın oluşması ile başlayan on beş milyar yıllık bir açıdan bakabilme yeteneğini kazanırlar." Güven Bakır