PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ ARKEOLOJİ UYGULAMALARI EĞİTİM SEMİNERİ SERTİFİKA TESLİM TÖRENİ

24 Ekim 2014 tarihinde, Pamukkale Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Topluluğunun ev sahipliğinde “Arkeoloji Uygulamaları Eğitim Semineri” Sertifika Teslim Töreni düzenlenecektir. Sertifika Teslim Törenin ardından Pamukkale Üniversitesi Denizli Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu El Sanatları Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşegül KOYUNCU OKCA tarafından tasarlanan “Eli Belinde 2” isimli kişisel Kilim Tasarımları Sergisi açılacaktır.

Anadolu kültürünün vazgeçilmez unsurları arasında yer alan dokuma, yüzyıllardır anadan kıza öğretilerek günümüze kadar devam etmiştir. Ancak son yıllarda sanayi, bilim ve teknolojinin hızla gelişmesi ile Anadolu geleneksel kültürleri yok olmaya başlamıştır. Bu yok oluştan geleneksel dokumalar da büyük ölçüde etkilenmiştir. Zengin bir motif hazinesine sahip olan halı ve kilimlerde yer alan eli belinde motifi, fedakâr Anadolu kadınının üretkenliğini ve doğurganlığını simgelemektedir.

Yrd. Doç. Dr. Ayşegül KOYUNCU OKCA’nın tasarımları ile günümüze uyarlanan eli belinde motifi, tasarımlarda yeniden hayat bularak kültürün devamlılığını sağlamaya büyük bir katkı sunmaktadır.