İSTANBUL ARKEOLOJİ MÜZELERİNDE YENİ SERGİ: “LARİSA FARKLI HAYATLAR, FARKLI RENKLER”

İstanbul Arkeoloji Müzeleri yeni bir sergiye ev sahipliği yapıyor. 24. Nisan 2018 tarihinde açılışı gerçekleşen sergi 25 Nisan 2018-26 Ağustos 2018 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

İzmir Menemen’e bağlı Buruncuk köyü yakınlarındaki Larisa şehri, tarihöncesine kadar inen 8000 yıllık bir geçmişe sahiptir. 1902 ve 1930’larda yapılan İsveç ve Alman kazıları ile 2010’dan bu yana süren İTÜ ekibinin mimari tespitlerinde pek çok ipucu ortaya çıkarılmış durumdadır. Larisa’daki araştırmalarla, özellikle MÖ 7.-4. yüzyıllar arasında parlamış ve sönmüş bir Ege şehrinin gerçeğe yakın bir tablosunu çizmek mümkün olmaktadır.

 

Larisa Farklı Hayatlar, Farklı Renkler Sergisi bir zamanların küçük ama iddialı antik Batı Anadolu şehrinin yaşayışına odaklanıyor; hem 20. Yüzyılda Larisa’yla uzun yıllar uğraşmış İsveçli ve Alman araştırmacıların çalışmalarını anmaya, hem de 2010’dan bu yana özveriyle arazide çalışmakta olan İTÜ’lü ekip üyelerinin emeklerini değerlendirmeye vesile oluyor. Aynı zamanda İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nin zenginliğine, kurumsal gücüne ve deneyimine bir kez daha tanıklık ediyor.

 

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü ve Larisa bölgesinde yüzey araştırması çalışmalarını yürüten İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Tarihi Programı’ndan Prof. Dr. Turgut SANER’in bilimsel işbirliği ile hazırlanan, İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü koleksiyonlarına kayıtlı Larisa (Buruncuk) eserlerinden oluşan “Larisa ; Farklı Hayatlar, Farklı Renkler Sergisiˮ 24.04-26.08.2018 tarihleri arasında İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürlüğü 34 numaralı salonda ziyarete açık olacaktır.