HASANKEYF!İ BİLİR MİSİN ?

HASANKEYF’İ BİLİR MİSİN?   Rezan Has Müzesi ve Sınır Tanımayan Fotoğrafçılar Grubu tarafından hayata geçirilen “HASANKEYF’İ BİLİR MİSİN” fotoğraf sergisi, 18 Mayıs – 31 Ağustos 2010 tarihleri arasında Kadir Has Üniversitesi Rezan Has Müzesi’nde gerçekleştirilecek.   Doğal zenginlikleri ve 15 bin yıllık geçmişi ile UNESCO’nun 10 “Dünya Mirası” kriterinden dokuzunu sağlayan dünyadaki tek yer olma özelliğine sahip Hasankeyf, bu kez usta fotoğraf sanatçılarının objektifinde can buluyor. Ilısu Barajı’nın suları altında kalma tehdidiyle karşı karşıya olan bu kültürel miras, “Hasankeyf’i Bilir Misin” adlı fotoğraf sergisiyle bir kez daha bizlere sesleniyor.

Kadir Has Üniversitesi Rezan Has Müzesi’nde gerçekleşecek proje; Coşkun Aral, Tahsin Aydoğmuş, Okan Bayülgen, Mithat Bereket, Kutup Dalgakıran, Zekai Demir, Saygun Dura, Ali Konyalı, Naz Köktentürk, Levent Yalınay ve Tamer Yılmaz’dan oluşan farklı disiplinlere sahip fotoğrafçıların Hasankeyf’te 6 ay süreyle gerçekleştirdikleri çalışmalardan oluşuyor. Projenin onur konuğu ise ülkemizin usta fotoğrafçılarından Ara Güler.
Ekim 2009 - Nisan 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilen ve Hasankeyflilerin de ilgiyle izledikleri fotoğraf çekimlerinde her sanatçı kendi bakış açısıyla bu eşsiz bölgeyi görüntüledi. Günümüz teknolojisi digital makinelerin yanı sıra analog fotoğraf makineleri ile çekilen renkli ve siyah beyaz filmlerin kullanıldığı sergide, Coşkun Aral ve Mithat Bereket haberci kimlikleriyle objektiflerini Hasankeyf’e çevirirken; Naz Köktentürk, Kutup Dalgakıran ve Tahsin Aydoğmuş ‘belgesel fotoğrafçı’ gözüyle bölgeyi ele aldılar. Saygun Dura, Hasankeyf’in suyla olan birlikteliğini ortaya koyarken, Tamer Yılmaz ‘mimari’ye odaklandı. Bölgenin doğasını Okan Bayülgen, kültürel mirasını Ali Konyalı belgelerken, Levent Yalınay ise Hasankeyf’i panoramik fotoğraflarıyla ölümsüzleştirdi.  
Ayrıca “Hasankeyf’i Bilir misin?” projesi kapsamında sergi açılışını izleyen günlerde, Kadir Has Üniversitesi’nde, proje fotoğrafçılarından Okan Bayülgen ve Coşkun Aral’ın da aralarında bulunacağı çeşitli konuşmacıların katılımıyla sözel etkinlikler düzenlenecek. “Hasankeyf’i Bilir Misin” adlı projede yer alan çalışmalar, sergiyle eş zamanlı yayımlanacak olan bir katalogla da sanatseverlerin beğenisine sunulacak.