Gordion Müzesinde Ne Oluyor?

Anadolu´nun en özgün uygarlıklarından biri olan Friglerlerin başkenti Gordion´da yürütülen arkeolojik kazılarda bulunan eserlerin sergilendiği Polatlı Gordion Müzesi bakımsızlık ve kötü koşullardan dolayı ziyaretçilerin ve arkeologların tepkisini çekiyor.

Frig Uygarlığına ait eserlerin sergilendiği Ankara´daki Gordion Müzesi´nin çatısı su akıtıyor. Tavana gerilen naylonlarla yönlendirilen sular, müze içerisine konulan kovalarda toplanıyor. 

 

Ankara’nın Polatlı ilçesinde yer alanGordion Müzesi’nin çatısı, yoğun kar yağışının ardından akmaya başladı. Yassıhöyük köyünde 1950 yılından beri yapılan kazılarda çıkartılan Frigya Krallığı’nın başkenti Gordion şehrinin kalıntılarının sergilendiği müze, yoğun kar yağışının ardından akmaya başladı. Müzedeki su sızıntısı tarihi kalıntıların yer aldığı Yener Yılmaz Salonu’nun duvarlarında ve tavanda hasara yol açtı. Çatının akan bölümlerindeki sıvalar yer yer dökülürken, duvarlarda da bazı bölümlerde boyanın kalktığı görüldü.

 

Müze görevlileri, çatıdan akan suyun Eski Tunç Devri ve Erken Frig Dönemi’ne ait tarihi kalıntılara zarar vermemesi için naylon ve plastik kaplarla önlem aldı. Yılda 20 bini yabancı yaklaşık 50 bin kişinin ziyaret ettiği müzenin Yener Yılmaz Salonu’nda çatının akan bölümleri naylonlarla kaplandı. Naylonlardan suyun aktığı bölümlere de 5 plastik kap konuldu. Tavandan akan yağmur ve kar suları salona konulan kaplarda toplanarak tarihi eserlerin zarar görmesi engellenmeye çalışıldı.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı Anadolu Medeniyetleri Müzesi yetkilileri, Gordion Müzesi’nin çatısında kullanılan tahtaların kar nedeniyle çürüyerek düştüğünü, bir kaç hafta önce de bu yüzden çatıda akıntı başladığını söyledi. Bakanlıktan yapılan açıklamada ise müzenin bu yıl içinde restore edileceği belirtilerek, “Gordion Müzesi Rölöve Restorasyon Teşhir Tanzim Çevre Düzenlemesi ve Mühendislik Projesi’ 2017 yılında tamamlanmıştır. Uygulama işi 2018 yılı yatırım programına alınmış olup tasarruf tedbirleri sebebiyle ihale edilememiştir. 2019 yılı yatırım programının onaylanmasını müteakip uygulama işinin ihale edilmesi planlanmaktadır” denildi.

Kaynak: DHA