DÜNYANIN EN ESKİ DÖVMESİ BUZ ADAM ÖTZİ´NİN

Dünyanın en eski dövmesi üzerine yapılan tartışmalar sonuçlandı. MÖ 3250 yılları civarında İtalya-Avusturya sınırındaki Alpler´de ölüp buzulun altında kaldığı için mumyalaşan Buz Adam Ötzi´nin, dünyada şimdiye kadar saptanan en eski dövmeye sahip olduğu anlaşıldı.

Dünyanın en eski dövmeli adamı Ötzi’nin sol bileğinde, alt bacaklarında, gövdesinde ve vücudunun diğer birçok yerinde,  toplam 61 dövme bulunuyor. Ötzi, dövme üzerine çalışma yapan araştırmacılar arasındaki tartışmaları böylece sonlandırmış oldu.

 

Birçok araştırmacı Güney Amerika’nın Chinchorro kültüründen bir mumyanın en eski dövmeye sahip olduğunu düşünüyordu. Bu dövme çok ince bir bıyık şeklindeydi. Şili’nin El Morro Bölgesi'nde bulunan ve 35-40 yaşlarında ölen bir kişiye ait olduğuna inanılan bu mumya MÖ 4000 civarına tarihlendiriliyordu. Journal of Archaeological Science: Reports isimli akademik dergide kasım ayında yayımlanan bir makalede, Smithsonian Doğa Tarihi Müzesi'nin antropoloji bölümünden Lars Krutak’ın da bulunduğu dört araştırmacı, Chinchorro mumyasının önceden düşünüldüğü kadar eski olmadığı sonucuna vardı.

 

Araştırmacılar örnekleri tarihlendirebilmek için radyokarbon tarihleme yöntemini kullandı. Bu Ötzi’nin mi yoksa Chinchorro mumyasının mı daha eski dövmeye sahip olduğunu belirlemek açısından önemliydi.Çalışmalar sırasında araştırmacılar, Chinchorro mumyasının akciğer dokusundan alınan bir örnekle yapılan radyokarbon tarihlemesinin yanlış olduğunu açığa çıkardı. Bu örnek üzerinde 1980 yılında yapılan radyokarbon tarihlendirmesi sonucu 3830 BP (BP: Günümüzden Önce – yani o günkü tarihten 3830 yıl önce) olarak belirlenince bunun yanlış olduğunu düşünüp, tarihi Milattan Önce 3830 yılını uygun görmüş ve çalışmayı o şekilde sonuçlandırmıştı. Bu hata sonraki çalışmalarda da tekrarlanmıştır. Hatanın anlaşılması üzerine Ötzi’nin aslında Chinchorro mumyasından daha eski olduğu anlaşılmıştır. En eski dövmeli insan Ötzi olsa da bunun olasılıkla değişeceği belirtiliyor. Ötzi’nin dövmeleri kendinden önce oluşmuş sosyal ve(ya) iyileştirici uygulamalara işaret ediyor. Gelecekteki arkeolojik bulgular ve yeni teknikler ilerde daha eski dövmeli mumyaların bulgularına ulaştıracaktır.

 

 

Kaynak:Smithsonian