DERİN DENİZ ARAŞTIRMALARI SEMPOZYUMU

Muğla´nın Bodrum ilçesinde, Nautilus ve STS Bodrum Okul Gemisi ile yapılan derin deniz araştırmalarının paylaşıldığı bir sempozyum düzenlendi.

MUĞLA (AA)

Bodrum Karya Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (BOSAV) tarafından Nautilus ve STS Bodrum Okul Gemisi ile yapılan derin deniz araştırmalarının paylaşıldığı sempozyum, ilçedeki bir otelde yapıldı.

İki gün süren sempozyuma Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sinop ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi yetkilileri katıldı.

Türk ve yabancı bilim adamlarının katıldığı sempozyumda biyolojik, jeolojik ve arkeolojik keşifleri kapsayan sunumların yanı sıra, trol avcılığının deniz dibine verdiği zarar da anlatıldı.

BOSAV Başkanı Tufan Turanlı, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2008-2013 yıllarında Nautilus ve STS Bodrum gemileriyle yaptıkları araştırmaların sonuçlarını katılımcılarla paylaştıklarını söyledi.

Sempozyuma dünyanın birçok bölgesinden 21 araştırmacının katıldığını bildiren Turanlı, "Yabancı ve Türk araştırmacıların yaptıkları sunumlarla çalışmaların sonuçlarını öğrenebildik. Şu bir gerçek ki denizlerimiz birçok tarihi kalıntılarla tarihi hazinelerle dolu" dedi. 

Sempozyum sonucunda bazı çarpıcı gerçeklere ulaştıklarını dile getiren Turanlı, "Denizlerimizin birçok batıklık, tarihi hazinelerle dolu olduğunu biliyoruz fakat bizi şaşırtan, bu gemilerin birçoğunun trolcüler tarafından zarara uğratılmış olması" diye konuştu.

Luther Üniversitesi Öğretim Üyesi Dan Davis ise başarılı bir sempozyum geçirdiklerini belirterek, "Bu çalışmalar 2008-2013 yıllarında 51 batıktan bazıları üzerineydi. Karadeniz ve Ege’deki çalışmalarımızda bundan sonra daha derin inceleme yapıp, onların yayınlarına geçmeye hazır olacağız" diye konuştu.

ABD Deniz Araştırma Vakfı Arkeoloji Müdürü Mike Brennan da çalışmanın oşinografi ve arkeolojinin çok güzel birleşmesi olduğuna dikkat çekti. 

Brennan, bundan sonra bu çalışmaları devam ettirip Türk denizlerinde daha büyük araştırmalar yapmak için sabırsızlandıklarını sözlerine ekledi.