Denizli´de Roma Dönemine Ait Kabartmayı Yerinden Söküp Çaldılar

 

Türkiye´de ve dünyada oldukça önemli bir tarihi kültüre ev sahipliği yapan Denizli´de akıl almaz bir tarih katliamı yaşandı. Karahayıt-Hierapolis su yolu üzerinde yer alan tarihi bir kabartma yerinden sökülerek çalındı.

 

Unesco tarafından dünya mirası listesinde yer alan Pamukkale´de kaya üzerine işlenmiş tarihi figür çalındı. Karahayıt-Hierapolis su yolu üzerinde yer alan ve Roma dönemine ait olduğu öğrenilen 60 santimetre genişliğinde ve 97 santimetre yüksekliğinde olduğu bilinen eser, Karahayıt kabartması olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü, Denizli Müze Müdürlüğü envanterinde kayıtlı eserlerden birisiydi.

 

Çalınan tarihi eserin, su kanalında yer alan bir traverten malzeme üzerine yontulmuş ve üzerine 3 figürün işlendiği bir eser olduğu, Apollon Kitharodos ve Dionysos tokalaşmasının betimlendiği, yüzeysel olarak işlenmiş, kabartma ve figürlerin yüz, elbise ve tokalaşan ellerin yer aldığı belirtildi. 

 

Söz konusu kabartma ile ilgili daha önce yayın yapmış olan arkeolog Prof. Dr. Celal Şimşek, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

 

“Bugün çok üzüldüm Karahayıt-Hierapolis su yolu üzerinde yer alan bu kabartma maalesef çalınmış. Tek yayın benim yazdığım. İnşallah bulunur.”

 

Su kanalından bulunan tarihi eserin kim yada kimler tarafından çalındığı bilinmezken, çalınan parçanın bulunması için çalışma başlatıldı. 

 

 

Karahayıt kabartmasında sağda; başında polosu ile Anadolu tipindeki Efes Artemis kabartması yer alıyor. Tanrıçanın kült heykeli diğer iki figüre göre yükseltilmiş bir kaide üzerinde duruyor. Artemis’in elbise ve yüz detaylarının çoğu, aşınma sebebiyle tahrip olmuş durumda. Ancak omuzlarına kadar inen ve başın iki yanında görülen tahrip olmuş hayvan figürleri, boynundaki girland çelengi ve kült elbisesi üzerinde katlar halinde yerleştirilen hayvan kabartmalarının dört geçiş çizgisi görülebilmekte. Ortada yer alan Apollon Kitharodos figürü, başını solundaki Dionysos’a doğru döndürmüş ve sağ eliyle onunla tokalaşırken betimlenmiş. Sol elinde omzuna yasladığı lyra’sı yer alıyor. Solda ise çıplak Dionysos kabartması yer alıyor.

 

https://www.denizlikenthaber.com/