Celile´de 700 Yıllık Bronz Yüzük Üzerinde Aziz Nikolaos Tasviri Yer Alıyor

İsrail’de Jezreel Vadisi’nde bulunan Moshav Hayogev’de ait bir evin bahçesinde yürütülen peyzaj çalışmaları sırasında, Orta Çağ’a ait üzerinde Aziz Nikolaos’un yer aldığı bronz yüzük şans eseri bulundu.

 

Peyzaj çalışmaları sırasında bulunan yüzüğü bulan 26 yaşındaki bahçıvan, bitkilerin arasında gözüne farklı bir nesnenin iliştiğini gördü. Eline alıp üzerini biraz ovaladıktan sonra üzerinde bir insan figürünün oyulmuş olduğunu fark eden bahçıvan, yüzük hakkında detaylı bir bilgiye ulaşabileceği umuduyla yüzüğün fotoğrafını sosyal medya üzerinden paylaştı. Paylaştığı fotoğrafı gören İsrail Doğal Park Celile Eğitim Merkezi başkanı Dr. Dror Ben-Yosef onun, İsrail Eski Eserler Kurumu ile bağlantı kurmasını sağladı.

 

İsrail Eski Eserler Kurumunda görev alan, Bizans konusunda uzman arkeolog Dr. Yana Tchekhanovetz tarafından incelenen yüzüğün 12.-15. yüzyıllara ait olabileceği belirlendi. Tchekhanovetz; oldukça iyi durumda korunmuş yüzüğün özel olduğunu belirtirken bilime önemli katkılar sağlayacağını da ifadelerine ekledi. Yüzük üzerinde, yanında duran bir kişi ile birlikte saçsız bir erkek figürü yer alıyor.