Arkeolojik Yok Oluş Projesi

Köy Okullarında Arkeoloji Dersleri   İlköğretim Okulu öğrencilerine “Mersin ve Çevresinde Bulunan Tarihi Eserler ve Bunların Korunması”

Mersin Üniversitesi Arkeoloji Topluluğu (MART)

Arkeolojik Yok Oluş Projesi

             Mersin İli Erdemli ve Silifke ilçelerine bağlı köylerde son yıllarda, tarla açmak ve arazi elde etmek için arkeolojik alanların tahrip edildiği ve buralardaki arkeolojik eserlerin kaldırılarak bu alanların tarımsal etkinliklerde kullanıldıkları görülmektedir. Bu kapsamda, Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü öncelikle durum tespiti yapan ayrıntılı bir rapor hazırlayarak resmi kurumların ve basının dikkatine sunmuştur. Bu raporda yer alan çözüm önerileri içerisinde, sivil toplum kuruluşlarının yapması gereken işler kapsamında, mevcut bölgedeki köy ve kasaba yerleşimlerinde toplantılar düzenlenerek yöre halkına bilgi verilmesi çalışmaları yer almaktadır. Bu kapsamda MART tarafından bu tahribatın önlenmesi için bir proje başlatılmıştır.

Köy Okullarında Arkeoloji Dersleri

            Topluluğumuz, bu sorumluluk kapsamında üzerine düşeni yapmak amacıyla önceden tespit edilen köy okullarına giderek toplantılar düzenlemektedir. Bu hedefle, önceki yıllarda çok sayıda okula gidilmiştir. Bu yıl da projenin devam ettirilmesi, köy okullarına gidilerek toplantılar düzenlenmesi planlanmaktadır. Bu toplantılar kapsamında Arkeoloji Bölümü öğretim üyeleri tarafından İlköğretim Okulu öğrencilerine “Mersin ve Çevresinde Bulunan Tarihi Eserler ve Bunların Korunması” başlıklı, bölgenin tarihsel ve kültürel zenginliklerini içeren görsel dersler yapılmakta, MART üyesi öğrenciler tarafından da, bölgenin tarihsel ve kültürel değerlerini anlatan bir afiş sergisi eşliğinde öğrencilere arkeoloji hakkında bilgiler verilerek tarihi eserleri koruma bilinci kazandırılmaya çalışılmaktadır. Bugüne kadar çok sayıda okul ziyaret edilmiş ve arkeolojik alanlara yakın ikamet eden yaklaşık olarak 3000 öğrenciye doğrudan ulaşılmıştır.

            Topluluğumuz, gittiği köy okullarında ayrıca öğrenciler çeşitli kırtasiye malzemeleri de dağıtarak, yapılan etkinliğin akılda kalıcı olmasına çalışmaktadır. Topluluk üyeleri bu çalışmalar sırasında geceleri köylerde kamp kurmakta ve yöre halkıyla diyaloga geçmektedir. 

            Bu yıl planlanan etkinlikler kapsamında ayrıca okullarda çeşitli atölye çalışmaları düzenlenmesi de hedeflenmektedir.

           

Yrd. Doç. Dr. Ümit AYDINOĞLU

Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü

http://mart.mersin.edu.tr