AKTİUM SAVAŞI

MÖ 2 Eylül 31’de, Yunanistan’ın batı kıyılarında, Ambracian Körfezi’nin girişinde antik çağın son deniz savaşı gerçekleşti. Savaşın meydana geldiği alan, Aktium adındaki denize doğru uzanan alçak, kumlu bir kara parçasıydı.

Savaşta yer alan taraflar ise tarihin ünlü isimlerindendi: Marcus Antonius, Mısır kraliçesi VII. Kleopatra ve daha sonraları İmparator Augustus olarak anılacak olan Octavianus. Gaius Julius Caesar’ın varisi Octavianus ile Caesar’ın baş teğmeni Antonius arasında 10 yılı aşkın süredir devam eden huzursuzluklar bu savaş ile nihayete ermiş oldu. Antonius, MÖ 32’de, partneri Kleopatra ile, 19 birlik ve 500 savaş gemisi ile batıya doğru sefere çıkarak Octavianus’a meydan okudu ve İtalya’yı kontrol altına alma girişiminde bulundu. Antonius’un bu ilerleyişini engellemek isteyen Octavianus, Antionius Epirus’un güneyine büyük bir birlik gönderdiği sırada, onun Yunanistan’daki mevzilerini vurmak üzere amirali Marcus Agrippa’yı görevlendirdi. İki ordu, MÖ 31 yazında, Antonius’un filosunu demirlediği ve güney kıyılarını işgal ettiği Ambracian Körfezi’nde karşılaştı. Kısa bir çatışma sonrasında, Octavianus körfezin kuzey kıyılarını kontrol altına aldı.

 

Agrippa, yaz boyunca düzenli olarak Antionius’un Yunanistan’daki üslerini ele geçirdi. Bu durum, Antonius’un Aktium’daki ikmal hatlarını kötü etkilemişti. Ağustos ayına gelindiğinde, askerlerin yiyecek sıkıntısının yanı sıra morallerinin düşük olması, hastalık ve firar gibi sorunlarla boğuşmaları üzerine, kumandan körfezin güneyinde yeniden gruplanmak üzere filosunu geri çekti. Firari askerler Antonius’un bu planını Octavianus’a anlatmıştı. Octavianus zaten Antonius’un karargahının bulunduğu taraftan tüten dumandan durumu anlamıştı. Antonius, mürettebatı bulunmayan tüm gemilerin, düşmanın eline geçmesindense yanmasını emretmişti. Bu sırada esen kuvvetli bir rüzgar, onun körfezden çıkışını geciktirdi. Antonius, 2 Eylül’de, mevsim şartları yeniden elverişli hale geldiğinde geri çekilmeye başladı.

 

Yazı: W. M. Murray

Yazının tamamına Aktüel Arkeoloji Dergisi 61. sayısından ulaşabilir, okuyabilirsiniz.