ADIYAMAN´DA PALEOLİTİK DÖNEM KAYA RESİMLERİ

Adıyaman ili Kâhta ilçesi Belören köyünün yaklaşık olarak 8 km doğusunda Atatürk Baraj Gölü’nün kıyısında bulunan 15 metre yükseklikteki dik bir yamaçta baraj sularının çekilmesiyle birlikte Paleolitik Döneme ait kaya resimleri ortaya çıktı.

Bölgede hobi amaçlı avlanan balıkçılar tarafından keşfedilen ve Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüne bildirilen kaya resimleri, Adıyaman Müzesi yetkililerince incelemeye alındı.

 

Kaya resimleri, göl sularının kaya yamacıyla birleştiği noktada, anakaya düzeltilerek oluşturulan çerçeveler içerisinde yer alıyor. Uzunluğu 8 metre, genişliği ise yaklaşık 70 santimetreyi bulan bir av sahnesinin betimlendiği kaya resimlerinde, kazıma tekniğinde yapılmış insan ve hayvan figürleri yer alıyor. Güneykuzey doğrultusunda uzanan figürlerin başında, bir av sahnesi içinde betimlenmiş, ok atmaya hazırlanan bir okçu ve dağ keçisi figürü bulunuyor. Dağ keçisinin ön kısmında ise, daha küçük şekilde tasvir edilmiş farklı yönlere bakan yabani hayvanlar yer alıyor. Av sahnesinin devamında çizgi ve noktalarla oluşturulmuş figürler; alt kısmında ise insan figürleri resmediliyor.

 

Yazı: Mehmet Alkan

Yazının tamamına Aktüel Arkeoloji Dergisi´nin 67. sayısından ulaşabilirsiniz.