NEVALİ ÇORİ YENİDEN İNŞA EDİLİYOR

Aşağı Fırat Projesi çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan Nevali Çori yerleşmesi, Erken Neolitik Döneme (MÖ 8600-8000) tarihlenir. Avcılıkla birlikte gelişmiş tarım ekonomisine sahip olan Nevali Çori, mimari buluntularındaki belirgin özellikler yardımıyla da kendisinden daha önceki döneme tarihlenen ve aynı zamanda kendisiyle çağdaş olan Göbekli Tepe’nin varlığının anlaşılmasına katkıda bulunan önemli bir yerleşim yeridir.

(...) Müzenin bahçesine getirildiği günden beri kült yapısının yeniden inşa edilerek sergilenebilmesi için çeşitli projeler üretildi. Bu arada bahçe içindeki taşlar ilerideki çalışmalarda kolaylık olması için restore edilerek kendi içinde sınıflandırılıp geçici bir çatı altında koruma altına alındı. Ancak uygun bir yer bulunamadığından uzun yıllar müze bahçesinde saklı kaldılar.

Öğrencilik yıllarımda kazı, belgeleme, taşıma, restorasyon ve yeniden inşa edilmesi için yapılan proje çalışmalarında yer aldığım Nevali Çori kült yapısının yeniden inşa edilmesi hayali, 23 yıl sonra gerçekleşebildi. Bu yapı yıllar sonra, çok yakında yapımı tamamlanacak olan yeni Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi salonlarından birinde yine benim katıldığım bir çalışmayla yeniden inşa edilerek sergilenmeye hazırlanıyor.
 
Murat AKMAN
Yazının tamamı, Aktüel Arkeoloji Dergisi'nin 42. sayısında...