5 BİN YILLIK “PIERCING”

Neolitik Şıklık: Kuzey Kutup Bölgesi’nde 5 bin yıllık iki adet piercing (delerek vücuda takılan takılar) bulundu.

 

Asya’nın en kuzeydeki noktası Taymır Yarımadası’nda arkeologlar tarafından dudağın altına takılan taştan yapılmış iki adet piercing bulundu. Kuzey Kutup Dairesi’nin 600 kilometre yukarısında Krasnoyarsk bölgesinin kuzeyinde bulunan takıların MÖ 4-3. Milenyuma dayandığı düşünülüyor.

 

Labret olarak adlandırılan dudak takıları deniz kabuklarından, kemiklerden ya da taşlardan yapılıyordu. Hem kadın hem de erkekler tarafından dudağa ya da dudak kenarına takılan bu aksesuarlar Eskimolar, Aleutlar ve Kuzey Amerika’da yaşayan Kızılderililerin ataları arasında oldukça popülerdi.

 

Keşif, potansiyel arkeolojik alanları araştıran özel bir şirket olan Krasnoyarsk Jeoarkeoloji Keşif Ekibi tarafından yapıldı. Yüze takılan bu tarz aksesuarlar 40 yıl önce, Sovyet Dönemi’nde, Leonid Khlobystin tarafından aynı alanda gerçekleştirilen arkeolojik kazılar sırasında bulunmuştu.

 

Ekipte arkeolog olarak görev alan Danil Lysenko, labretlere toprak üzerinde MÖ 4-3. Milenyuma tarihlendirilen taş ok uçlarının yanında rastladıklarını söyledi.  Lysenko “Kuvvetli rüzgârlar tundranın ve kumun üst katmanlarını süpürdüğünde böyle yüzeyde keşfedilmeyi bekleyen antik objelerle karşılaşabiliyoruz” dedi.

 

KAYNAK: http://siberiantimes.com/science/casestudy/news/n0715-neolithic-chic-body-piercing-fashion-from-the-arctic-around-5000-years-ago/