44. Sayı - Hayvanlar ÖzgürlüktenTutsaklığa

Onlar mı evcilleştirilmek istedi yoksa biz mi onları evcilleşmeye zorladık? 35 binyıl öncesine ait mağara resimleri bize bu ilişkinin en erken izlerini verir. Oysa henüz keşfedilmemiş olsa da bu ilişki çok daha öncesinden başlamış olmalıdır. İnsan uygarlığı kendi eli ile inşa ettiğini kabul etse de en büyük yardımcısı ve destekçisi olan hayvan zamanla özgürlüğünü kaybetmiş ve tutsağı olmuştur insanın.

Aktüel Arkeoloji Dergisi 44. sayısıyla yine okurlarını sınırsız bir serüvenin tarihsel yolculuğuna çıkarıyor. Bu sefer insanoğlunun en eski dostu hayvanlar anlatılıyor!

Aktüel Arkeoloji Dergisi "Özgürlükten Tutsaklığa Hayvanlar" kapak konulu sayısında, insan ve hayvan arasında kurulan ilişkinin arkeolojik kanıtlar ile tarih sürecinde derinleşen karmaşıklığını okurlarına anlatıyor.

  • Yaklaşık 15 binyıl önce köpeğin evcilleştirilmesiyle başlayan bu serüven nasıl devam etmişti?       
  • Keçiler, koyunlar, sığırlar, domuzlar, kanatlı hayvanlar, kediler ve atların insan hayatında yeri neydi ve zamanla ne olmuştu?  
  • İnsanoğlunun karşısında güçlü, yırtıcı, ürkütücü ve zihinleri bulandıran bir yapısı bulunan hayvanlar nasıl birer tanrı, nasıl birer dost olmuştu?
  • İnsanların hayvanlarla olan dostluk ilişkisi karşılıklı bir çıkara mı bağlıydı?
  • İnsanoğlu hangi cesaretle ve neden kendisi için korkunç özellikler taşıyan hayvanları evcilleştirme gereği duymuştu?
  • Hammurabi Kanunları neden hayvan haklarını korumaya yönelik hükümleri uygulamaya koymuştu?

Hiç tahmin edemeyeceğiniz bu serüvende insan, bazen tutsağı olduğu bazense tutsak aldığı hayvanı tanrılaştırır ve ona yeni bir güç atfeder. Böylece güçlerine, gizemlerine saygı duydukları bu canlılar, insanların ilk tanrıları olur.

Özgürlükten tutsaklığa…

Şehri koruması için kapılara yerleştirilen aslanın, tanrılara kurban verilen koyunun, gücün sembolü boğanın, tanrıların hayvanı leoparın, sadık dostumuz köpeğin, emektar atın ve gizemli kedinin günümüze ulaşan kalıntıları Aktüel Arkeoloji Dergisi’nin son sayısında. Kaçırmayın.

İyi okumalar!