4 Bölge ´Kesin Korunacak Hassas Alan´ İlan Edildi

Van´da Yavuzlar Peribacaları, Antalya´da Tekirova-Adrasan-Gelidonya Burnu Arası Doğal Sit Alanı ve Geyikbayırı-Trebenna Antik Kenti ile Muğla´da Küdür Yarımadası Doğal Sit Alanı ´kesin korunacak hassas alan´ ilan edildi.

 

Cumhurbaşkanının imzasıyla Resmi Gazete´de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Van´ın Başkale ilçesi sınırları içerisinde bulunan Yavuzlar Peribacaları Doğal Sit Alanı, Antalya´nın Kumluca ilçesindeki Tekirova-Adrasan-Gelidonya Burnu Arası Doğal Sit Alanı ve Konyaaltı ilçesindeki Geyikbayırı-Trebenna Antik Kenti Doğal Sit Alanı ile Muğla´nın Bodrum ilçesinde bulunan Küdür Yarımadası Doğal Sit Alanı ´kesin korunacak hassas alan´ olarak tescil ve ilan edildi.

 

İzmir Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi sınırları yeniden belirlenirken, Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi kapsamında Urla´nın Zeytineli Mahallesi´ndeki bazı taşınmazların da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi.

 

Kırklareli´nin Vize ilçesine bağlı Evrencik Mahallesi´ndeki bazı taşınmazlar ise Evrencik Rüzgar Enerji Santrali´nin yapımı amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılacak.

 

https://www.birgun.net/