2 BİN 400 YIL ÖNCESİNİN SAÇ MODASI

Myra antik kent kazıları antik dönem kadınlarının saç modelleri ile günümüz saç modellerinin benzerliklerini ve hatta antik dönem saç modellerinin günümüze göre daha “uçuk” modeller olduğunu ortaya çıkardı.

Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Çevik, Myra arkeolojik kazı çalışmaları sonucunda elde ettikleri eserlerde ve bazı kaya mezarlarındaki kabartmalardaki bulgularda, 2 bin 400 yıl önce kadınların kullandığı bazı saç örgü şekillerinin bugün hala sürdüğünü ve günümüzde "uçuk" diye nitelendirilen saç modellerini tercih ettiklerini belirlediklerini söyledi. Myra Antik Kenti başta olmak üzere bölgedeki çok sayıda kent yapılarındaki kadın mask ve figürünün incelendiğini kaydeden Çevik, "Kabartmalardaki bu betimlemelerin rengi ve dokusu bilinmiyordu. Bunları elimizdeki bilgilere göre renklendirerek net bir hale getirdik" dedi.

“Saç modeli statüyü de gösteriyordu"

Çevik, saç çizimlerinin Viyana'daki Österreichisches Arkeoloji Enstitüsü'nden  Isabella Benda Weber tarafından yapıldığını belirtti ve şöyle dedi: "Yapılan çalışmalar sonunda 2 bin 400 yıl önce kullanılan bazı saç örgü şekillerinin bugün hala sürdüğünü gördük. O dönemin kadın saç modellerinin günümüzde punklarda ve alternatif kişilerde gördüğümüz, alışılmamış saç tipleri. Yani bugün bize uçuk gelen saç modelleri o gün normaldi. Hatta modaydı. Bunlar daha çok soylu kadınların saç modelleriydi. Çünkü kaya mezarları soylu sınıfa ait mezarlar. Dolayısıyla kabartmalarda elitlerin hayatı anlatılıyor. Ancak moda herkes içindir. Yani bu stillerin halk tarafından da kullanılmış olduğunu öngörebiliriz." "Tarama yöntemi, bugün aynı şekilde devam ediyor" Myra Antik Kenti Kazı Başkan Yardımcısı Mehmet Kayhan Murat ise Myra Antik Kenti'ndeki kaya mezarları dışında da tiyatro binası başta olmak üzere birçok anıtsal yapıda kadın figürünün ön planda olduğunu söyledi. Antik dönemde kadınların saçlarının daha çok arkaya doğru tarandığını ve kabarık bir şekilde bırakıldığını anlatan Murat, "Antik dönemdeki saç tarama yöntemi bugün aynı şekilde devam ediyor. Antik dönemde bukle yapma ve saç şekillendirmede kullanılan makaranın bugün de aynı şekilde kullanıldığını görüyoruz" dedi.

Kaynak: http://www.haberturk.com/yasam/haber/1129163-2-bin-400-yil-once-kadinlarda-sac-modasi-daha-ucuktu