ALLIANOI ... YOK OLAN MİRAS - AHMET YARAŞ

Tarihin zaman tüneline gidip yeni bir Samsat, Zeugma, Apemae, Tepecik, Norşuntepe, İmamoğlu, Pirot gibi yüzlerce höyüğün yanı sıra binlercesi adı bile bilinmeden yok olmuştur.

Tarihin zaman tüneline gidip yeni bir Samsat, Zeugma, Apemae, Tepecik, Norşuntepe, İmamoğlu, Pirot gibi yüzlerce höyüğün yanı sıra binlercesi adı bile bilinmeden yok olmuştur. Bu yerleşmeler müzelere kazandırılan birkaç eserin dışında, tüm insanlık verileri ile birlikte yok olmuşlardır. Bugün onları asla yerine getiremeyeceğimiz gibi yarın, Allianoi su altında bırakıldığında, yerine konması mümkün değildir. Her bir ören yeri, kendine özgü insanlık tarihinin verilerini saklar. Ve her ören yeri, kendince özel ve tektir. Dolayısı ile bunları aynı potada değerlendirip nasıl olsa bundan çok var, önemli de değil demek, bilimsel çalışmaları yapmadan su altında bırakılmasına neden olmak, hem de hiçbir somut bilgiye dayanmadan nasıl olsa 100 yıl sonra kazılır cehaletinde bulunanlar, gölet suyu altında kazılar yapılsın diyenler, daha da acısı, birilerinin söylediği gibi ‘iki tane gâvur taşı’ diye küçümseyenler, elbette tarihte layık oldukları yeri alacaklardır.  
 
Yrd. Doç. Dr. Ahmet YARAŞ 
Trakya Üniversitesi, Arkeoloji Bölümü
 
 
** Bu yazıyla, doğuda bir kurtarma kazısı ile başlayan arkeoloji serüvenimin, tamamen tesadüf eseri batıda sorumluluk üstelenerek yaptığım kurtarma kazısı ile benzerliklerini yani çeyrek yüzyılda Türkiye’de gelinen noktayı somut, birebir yaşananlarla paylaşmak istedim.